توسعه وب, مقاله

یوزر اینترفیس (رابط کاربری) به سبک اجایل #۲

۵ 354

همونطور که می‌دونید رابط کاربری(یوزر اینترفیس) یکی از اصلی‌ترین پارامترهای موفقیت یک نرم‌افزار به‌حساب می‌آید و شیوه طراحی رابط کاربری نقش بسزایی حتی در جذب مشتری دارد. همین موضوع باعث شده بسیاری از شرکت‌های تولید‌ کننده نرم‌افزار در دنیا، نگاه ویژه‌ای به رابط کاربری(یوزر اینترفیس) دارند بطوری‌‌که این موضوع باعث افزایش سطح سلیقه مخاطب هم شده. این روزها اکثر افراد رابط کاربری محصولات Apple و یا Android رو دیدن، تحت تاثیر بازی‌های مختلف موبایل‌ها و تبلت ها قرار گرفتن،  در خیلی از وب‌سایت‌های مطرح اجتماعی عضو هستند و حتی این تغییر ظاهر برنامه رو در محصولات جدید مایکروسافت هم خواهند دید. به یکباره یک تحول اینترفیسی در حال شکل‌گیری.ِ اما این عزم به تغییر از کجا ناشی شده؟ آیا اینترفیس‌های قبلی با استقبال مواجه نشده بودن؟ آیا ضعفی در کاربری بوده؟ جدای از بحث رقابتی و تجاری ذکر این نکته مهم ِکه لزوم تغییر همیشه نارضایتی از شرایط موجود نیست بلکه میل به پیشرفت و بهبود کاربری هم میتونه یه دلیل خوب برای تغییر باشه.

متاسفانه این نکته یک مساله همیشه فراموش شده در توسعه نرم افزارهای ایرانی هست بطوریکه دلیل تغییر معمولاً رفع عیب موجود هست تا بهبود و بهترکردن وضعیت موجود. مسلماً پله رفع عیب همیشه پایین‌تر از پله بهبود قرار داره و در دنیای توسعه نرم‌افزار همه به فکر رفتن به پله‌های بالاتر از بهبود و ارتقاء هستن و ما بین پله رلیز محصول و پله رفع عیب موندیم! پس بعنوان یک جرقه خوب، این مهم در ذهنمون باشه که دلیل تغییر ورژن و یا ارائه محصول جدید میتونه میل به بهبود و ارتقاء باشه حتی اگر مشتری از شرایط فعلیش راضی باشه.( البته این رو هم باید گفت که متاسفانه همیشه شرایط کاری ایجاب نمی‌کنه بتونیم این کار رو انجام بدیم ولی این مساله، موضوعی است که در بعد حرفه‌ای و تجاری می‌بایست حتماً جدی گرفته شه و براش برنامه‌ریزی کرد).

بی شک اهمیت طراحی رابط کاربری(یوزر اینترفیس) یک محصول نرم افزاری بر همگان روشنِ و نیازی به توضیح در این مورد نیست. اما اون چیزی که شاید به نظر جالب بیاد ارتباط Agile و طراحی رابط کاربری هست. من قبل از اینکه وارد این قسمت بشم ویژگی‌های کلی یک رابط کاربری  خوب رو خلاصه وار راجع بهش صحبت می‌کنم و در آخر به مواردی که یک تیم توسعه اجایل در طراحی رابط کاربری(یوزر اینترفیس) باید انجام بده خواهم پرداخت.

از آنجایی که معمولاً وظیفه طراحی UI بعهده شخصی با عنوان Web Designer ،UI Designer و یا Front-end Developer هست بهترِ در ابتدا ببینیم این شخص چه حیطه مسئولیتی داره. من قبلاً راجع به کلیات حرفه طراحی وب صحبت کردم ولی موارد ذیل شرح کامل‌تر مسئولیت‌های یک طراح واسط کاربری در یک تیم توسعه هست. البته شاید این نقش ها دارای کمی اختلاف با هم باشند ولی کلیاتشون همین ها هست:

 1. Graphic UI Design
 2. User Experience Design
 3. Information Architecture
 4. Front-end Development

ممکن ِ تا بحال فکر می‌کردیم که صرفاً یک طراح موارد اول و آخر رو باید انجام بده اما اون چیزی که یک توسعه دهنده واسط کاربری رو از دیگران متمایز می‌کنه میزان آشناییش با موارد ۲ و ۳ هست که البته وارد بحث UX Design میشه.

مسلماً خیلی از برنامه‌ها رو دیدید که برای رسیدن به یه آیتم از منوهایی سر در میارید که اصلاً ارتباطی به هم ندارند بعبارت دیگه برنامه  نقشه مسیر خوبی نداره یا اسم آیتم‌ها طوری انتخاب شده که با کارِ اون آیتم سازگار نیست و … مواردی از این قبیل مثال های پیش پا افتاده ای از موارد ۲ و ۳ هستند که گاهی اوقات از موارد ۱ و ۴ مهم‌تر هستند. شاید در طراحی یک وب سایت ساده این موارد خیلی به چشم نیایند ولی در یک برنامه Enterprise با ۱۰۰۰ فرم و مدیریت فرآیندهای پیچیده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شن. اما یک طرح رابط کاربری(یوزر اینترفیس) خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشه؟

 1. تمیزی

  یکی از مهمترین ویژگی‌های یک طرح رابط کاربری خوب هست. معمولاً با یک نگاه میشه فهمید این اینترفیس تمیز هست یا نه. Outlook نمونه اینترفیس تمیز و این لینک نمونه یک اینترفیس غیر تمیز است.

 2. اختصار

  خلاصه و مفید رو مسلماً شنیدید تا اونجایی که می‌شه در استفاده از آیتم‌ها، منوها، تصاویر و هر آنچه که با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنه اختصار به خرج بدید. اختصار به این معنیست که اگر شما می‌تونید با دو تا حرف یا آیتم منظور رو برسونید دیگه نیازی نیست با ۱۰ تا مورد این کار رو انجام بدید. دقت کنید این اختصار منجر به عدم درک از موضوع نشه.

 3. آشنایی

  مخاطب با دیدن Tab می‌دونه که باید روی هر آیتم کلیک کنه و به دلیل تجربه‌های قبلی با اینترفیس‌های دیگه کاملاً با عملکرد این کنترل آشناست. آیکون setting، print و save در تمام برنامه‌ها یکسان هست. از مواردی که مخاطب اصلاً هیچ آشنایی باهاش نداره کمتر استفاده کنید.

 4. پاسخگویی

  سرعت برنامه برای کاربر خیلی مهمِ. خصوصاً در برنامه‌های تحت وب سرعت بارگذاری Front-end و Back-end تواماً مطرح است. شاید ضعف سرعت فقط در Back-end برنامه باشه ولی کاربر چیزی از کد پشت برنامه نمیدونه. روی یک دکمه کلیک کرده و همچنان Loading رو می‌بینه. نکته دیگه‌ای که در پاسخگویی باید انجام بگیره تعامل با کاربر هست. فرض کنید من یک فایل attach کردم اگر برنامه درصد آپلود فایل رو در هر لحظه به من بگه شرایط خیلی بهتر از این میشه که بعد از ۱۰ دقیقه من نمیدونم ۱ ساعت دیگه مونده یا یک دقیقه.

 5. جذابیت

  مسلماً عوامل زیادی در جذابیت اینترفیس از ترکیب رنگ گرفته تا حتی کنترل‌ها تاثیرگذار هست. جذاب کردن اینترفیس کار حرفه‌ای ها است و در اینجا UX یا User Experience که از وظایف یک طراح رابط کاربری(یوزر اینترفیس) بود پر رنگ‌تر می‌شه. ذکر این نکته مهم است که در شکل گیری جذابیت، به نوع مخاطب حتماً باید توجه کرد. اگر شما برای یک مدرسه که کاربرانش دانش‌‌آموزان هستند یک برنامه می‌نویسید جذابیت رو از نگاه یک نوجوان ۱۴ ساله باید تعریف کنید.

 6. کارآیی

  یک رابط کاربری ابزاری است که شما رو از جایی به جایی دیگه می‌بره. از تهران تا اصفهان رو هم میشه با یک بنز S500 رفت هم با یک پراید. با هر دو هم با رعایت قوانین رانندگی در زمان برابر به مقصد می‌رسیم. اما کارآیی در اینجا لزوماً مدت زمان رسیدن به مقصد نیست، راحتی در سفر هم جزئی از کارایی وسیله نقلیه هست. مورد دوم و سوم در وظایف طراح رابط کاربری(یوزر اینترفیس) باعث افزایش کارآیی اینترفیس خواهد شد. مسلماً پیش اومده که بخواین یه عکس رو بک گراند موبایلتون بذارید و این تجربه در گوشی‌های مختلف مبین مقایسه بین کارآیی‌ گوشی‌های مختلف در انجام یک عملیات ثابت است. ذکر این نکته مهم است که کارآیی UI با کارآیی خود نرم افزار میتونه متفاوت باشه. بعنوان مثال وب سایت لینکدین جزء اون دسته از محصولات نرم افزاری شناخته شده است که علی رغم این که کارآیی موضوعی بالایی داره و با استقبال زیادی روبرو شده ولی متاسفانه کارآیی UI ضعیفی داره. همونطور که می بینید این اتفاق در یک پروژه حرفه ای هم احتمال وقوعش وجود داره. هرچه ابعاد پروژه بزرگ تر و پیچیده تر باشه مدیریت کارآیی UI هم مشکل تر می شه.

دقت کنید که “سادگی” در اینترفیس در قالب دو مورد تمیزی و اختصار بیان شد. به سادگی رسیدن واقعاً مشکل هست و اصل سادگی رو همیشه باید در طراحی UI رعایت کرد.

این موارد حداقل‌های یک اینترفیس خوب بودند. بعد از این آشنایی در قسمت سوم و آخر، نگاه عملی‌تری به بایدها و نبایدهای طراحی رابط کاربری(یوزر اینترفیس) در تیم چابک می‌پردازم.

Share

در باره نویسنده / 

حمیدرضا متقیان

مدیر محصول نرم افزار. علاقه مند به دنیای وب و ارزش آفرینی در کسب و کار.

۵ دیدگاه

 1. Parandish ۱۳۹۱-۰۶-۱۲ در ۲:۰۸ ب.ظ - 

  راجع به تفکر چابک خیلی مطلب خوندم ولی هیچ جایی ندیدم از این زاویه به موضوع نگاه کنن ! جالب بود . خواستم ببینم جایی هست که agile (XP , Scurm, …( رو بیشتر به صورت عملی و روی یک پروژه اعمال کرده باشه نه کیفی… آیا نرم افزاری که اساس کارش پیاده سازی این نوع تفکر باشه وجود داره؟

 2. حمیدرضا ۱۳۹۱-۰۶-۱۶ در ۱۱:۰۹ ق.ظ - 

  سلام
  البته من می خواستم در یک پست، طراحی واسط کاربری در تیم اسکرام رو بصورت کاربردی بررسی کنم که مقدماتش خیلی زیاد شد و در واقع پست اصلی، پست بعدی هست. این مطالب در هر تیم غیر چابکی هم کاربردی هست.
  اگه منظورتون از “جا” شرکت هست؛ بله. خوشبختانه شرکت های زیادی هستند که در ایران استارت اسکرام رو زدن، کورس های خوبی در ایران برگزار شد که یک جهش برای بکارگیری اجایل بود. حتی بعضی شرکت های بزرگ هم در بعضی بخش ها شروع کردند. ضمن اینکه من خودم هم محصول موفق با این روش داشتم. البته در استفاده از اجایل خوندن این پست هم خالی از لطف نیست.
  راجع به نرم افزار منظورتون رو متوجه نشدم…

 3. elham ۱۳۹۱-۰۷-۰۸ در ۶:۳۱ ب.ظ - 

  متشکرم از مطلب مفیدی که در اختیارمون قرار دادید.به مثال های ملموسی هم اشاره کردید.منتظر مطالب بعدی هستیم.
  ممنون

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های تصادفی

 • چک لیست شکست در RUP (آر یو پی)

  این مقاله در وبلاگ Jeff Sutherland در سال ۲۰۰۲ به نقل از  کریج لارمن نوشته شده که خوندنش خالی از لطف نیست. این پست در تکمیل پست قبلیم هست تا بعضی از دوستان بدونن که تا چه حد RUP (آر یو پی) رو اشتباه فهمیدن و اشتباه اجرا میکنن. اگر شما هم مثل ۱۱ مورد…

 • ۲۴ تله ی رایج در اسکرام (بخش اول)

  همونطور که می دونید اسکرام محبوب ترین متد Agile است اما انجام صحیح اسکرام کار ساده ای نیست! برای این که بتونید اسکرام را درست پیش ببرید باید مواظب باشید در این تله ها گرفتار نشید. افراط در مقدمه­ سازی و برنامه ریزی قبل از شروع هر اسپرینت در اسکرام نیازی نیست مته به خشخاش…

پربازدید ترین ها

 • بندهای حیاتی یک قرارداد تولید نرم افزار

  یک قرارداد نرم افزار محکم از اساسی ترین ملزومات موفق انجام شدن یک پروژه نرم افزاری هست. خیلی از اختلافات بین کارفرما و مجری با استناد به قرارداد رفع میشه و مهمتر از هر چیز بحث ضرر و زیان پروژه هست که برای طرفین مهم هست. بعنوان یک اصل کلی، کلیات و جزئیات قرارداد رو…

 • بایدها و نبایدها در ارائه پروپوزال نرم افزار Proposal

  در اسفند ۸۸ در وب سایت بزرگ برنامه نویس به موجب سوال یکی از دوستان در مورد “شیوه ارائه طرح پیشنهادی نرم افزار” یا پروپوزال نرم افزار (Proposal) پیرو جزئیات RFP  دریافت شده از مشتری، توضیحاتی هر چند مجمل دادم که خوندنش خالی از لطف نیست: Proposal یا پروپوزال نرم افزار رو باید بر اساس…

 • آینده در دستان اینترنت اشیا (IoT)

  Internet Of Things یا اینترنت اشیا تحولی در آینده اینترنت است که مسلماً کسب و کار نرم افزار رو بسیار پر رونق تر و در عین حال فراگیرتر می کند.  فرض کنید به خرید رفتید و خیلی راحت از یخچال خونتون استعلام می کنید که چه چیزهایی رو باید خریداری کنید؛ نیم ساعت قبل از…

عضویت در خبرنامه

بایگانی

آخرین Tweet ها

 • RT @asadsafari: این ویدئو عالی هست، روند ساختارهای سازمانی و شیوه‌های ارتباط در فرآیند توسعه محصول را نشان می‌دهد. نکته جالبش اینکه در ۳۰ ث…25 دقیقه ago
 • RT @henrikkniberg: People often ask me about how Lean and Agile relate. This drawing summarizes my take on it :) https://t.co/lDigQAX7cv2 هفته ago
 • RT @CSabounchi: سلام، اگر دولوپر front end کاردرست میشناسید که دنبال تجربه یک کار در سطح جهانی میگرده و استعداد از انگشتهاش چیکه میکنه، بگ…2 هفته ago