آنچه توسعه دهندگان ASP.NET باید از فناوری SHAREPOINT بدانند
توسعه وب, مقاله

آنچه توسعه دهندگان ASP.NET باید از فناوری SharePoint بدانند

۱ 43

فناوری SharePoint اولین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط شرکت مایکروسافت به منظور فراهم آمدن بستری مناسب برای انجام تعاملات درون سازمانی ارائه شد. این فناوری در سال ۲۰۰۳ با امکانات گسترده تری وارد بازار پورتال های تجاری شد.

SharePoint یک پلتفرم قابل مدیریت و توسعه پذیر می باشد که با بکارگیری امکانات و قدرت Microsoft Office به تولید برنامه های تحتِ وب می پردازد.

MS Office برنامه ای قدرتمند در حوزه ی مدیریت مستندات و اطلاعات ناساختیافته می باشد. برنامه نویسانِ .NET نیز با استفاده از پلتفرم ASP.NET قادر به ایجاد برنامه های تحت وب هستند. در واقع مایکروسافت با پیوند دادن این دو برنامه، بستر جدیدی به نام SharePoint را به توسعه دهندگان وب معرفی کرد تا برنامه نویسانِ .NET بتوانند با اتکاء به دانشِ ASP.NET خود و استفاده از توانایی برنامه های MS Office مجموعه ای از برنامه های تحت وب را با استفاده از محصولات SharePoint (WSS 3.0 و MOSS 2007) تولید کنند.

لازم به ذکر است که جامعیت پلتفرم SharePoint بسیار فراتر از پیوند این دو برنامه هست ولی در کل، ایده ی شکل گیری این پلتفرم در بر آورده ساختن نیاز به پیوند دادنِ MS Office و ASP.NET در یک محیط عملیاتی- سازمانی  بوجود آمد.

چیزی که در عموم اذهان متداول هست SharePoint بعنوان یک سیستم مدیریت محتوای صرف در پروژه های بزرگ قابل معرفی است. در این مقاله سعی شده است جوانب کامل این موضوع مورد بررسی قرار گیرد و در ادامه به مسائلی که یک برنامه نویس و یا توسعه دهنده ی .NET در مورد این فناوری باید بداند خواهیم پرداخت.

محصولات و فناوری های SharePoint :

SharePoint مجموعه ای از امکانات تعاملات سازمانی، آنالیز داده های تجاری، سیستم مدیریت محتوا، سرویس های مردمی و شخصی سازی، جستجوی پیشرفته، پورتال ها و مدیریت فرآیندهای سازمانی می باشد.

SharePoint شامل سه محصول متفاوت زیر است:

 • Windows SharePoint Services 3.0 یا WSS 3.0 :

این محصول یک برنامه ی رایگان می باشد که به همراه ویندوز سرور ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ ارائه می گردد. شرکت مایکروسافت این برنامه را بعنوان یک استاندارد برای طراحی و توسعه نرم افزارهای تحت وب در محیط .NET معرفی می کند.

 • Microsoft Office SharePoint Server 2007 یا MOSS 2007 :

یک محصول تجاریست که مایکروسافت با استفاده از برنامه ی WSS 3.0 تولید کرده است. در واقع MS Content Management Server 2002 و MS SharePoint Portal Server 2003 در این محصول ادغام شده اند. همچنین فناوری های دیگری مانند Business Intelligence و Business Processes که در ادامه در موردشان بحث خواهیم کرد نیز به آن اضافه شده اند.

این محصول تلاش مایکروسافت برای ورود به بازار تولید Enterprise Applications می باشد.

 • Microsoft Office SharePoint Designer 2007 :

این محصول ابزاریست جهت طراحی و توسعه برنامه های مبتنی بر SharePoint. در واقع این امکان را به شما می دهد تا با سرعت بیشتری برنامه های مورد نیاز خود را طراحی کنید.

همانطور که در شکل زیر آمده است WSS 3.0 و MOSS 2007 با استفاده از تکنولوژی ASP.NET 2.0 و .NET 3.0 Windows WorkFlow Foundation تولید شده اند.

1

بررسی محصول Windows SharePoint Services 3.0 :

WSS 3.0 تکنولوژی ایست که شامل مجموعه ای از ابزارها جهت تعاملات سازمانی است. این ابزارها امکان دسترسی آسان به مستندات، محتوا، افراد و اطلاعات را می دهد. WSS 3.0 در بردارنده ی ۸ قابلیت می باشد که با استفاده از این قابلیت ها توسعه دهندگان وب قادر به تولید برنامه های تحت وب حرفه ای و مقیاس پذیر هستند:

 • Administration یا مدیریت جامع:

در بردارنده ی مجموعه ای از کلاس ها و خصوصیات است که در فضای نام Microsoft.SharePoint.Administration وجود دارند و قابلیت های مدیریت، اجتماع، توسعه و نگهداری را به سایتهایی که از SharePoint استفاده کرده اند را می دهد. اطلاعات بیشتر

 • Data Mangenment یا مدیریت داده ها:

WSS 3.0 محیط جامع و قدرتمندی را برای مدیریت تعامل و ذخیره سازی داده ها فراهم می کند که این موضوع شامل روش های مختلفی جهت مدیریت محتوا و فرا داده ای مستندات تجاری می باشد بطوریکه انسجام و جامعیت داده ای بین مستندات موجود در WSS و MS Office بطور کامل حفظ می شود.

 • Information Services یا خدمات اطلاعاتی:

این خدمات شامل دریافت پست الکترونیک، اعلان دریافت پست الکترونیک و جستجو می باشد.

 • Pages and User Interface یا واسط کاربری:

از آنجایی که نمونه ی صفحات در WSS 3.0 بر پایه ی ASP.NET 2.0 ایجاد شده است شما امکان استفاده از یوزر کنترل ها (User Controls) و مسترپیج ها (Master Pages) را در طراحی قالب صفحات خود دارید.

همچنین بصورت پویا WSS 3.0 این امکان را به شما می دهد تا بتوانید کنترل های Menu، TreeView و کلا Navigation ها را به سلیقه خود و متناسب با نیازی که دارید تغییر دهید. اطلاعات بیشتر

 • Provisioning یا ایجاد خودکار صفحات:

در WSS 3.0 از آنجایی که صفحات قابلیت ایجاد بصورت Run-Time و در لحظه را دارا هستند الزاما نیازی به وجود یک صفحه ی ASPX بطور فیزیکی نیست. WSS این امکان را می دهد که با توجه به نیاز و امکاناتی که شما برای ایجاد یک صفحه در نظر دارید فایل ها و وب پارت های مورد نیاز آن صفحه بصورت خودکار بارگذاری شوند و در طی این مراحل نیازی به تغییرات پایگاه داده ای وجود ندارد. اطلاعات بیشتر

 • Security یا امنیت:

با توجه به جامعیت امنیتی موجود در ASP.NET و ویندوز سرور، WSS 3.0 نیز از این سطح امنیتی مستثناء نیست و مکانیزم های تصدیق هویت و اعتبارسنجی موجود در .NET و امکانات امنیتی IIS در بالا رفتن امنیت برنامه ها ی تولید شده در WSS 3.0 تاثیر مستقیمی گذاشته است.

 • Web Parts یا وب پارت ها:

WSS 3.0 بر پایه ی کنترل وب پارت ASP.NET بنا شده است. با استفاده از وب پارت ها شما قادر به ایجاد اجزاء رابط های مختلف کاربری هستید. مدیریت وب پارت ها با استفاده از SharePoint Designer 2007 نیز قابل انجام می باشد. اطلاعات بیشتر

 • Workflow یا گردش کار:

با استفاده از این ابزار شما قادر خواهید بود فرآیند های داخل سازمان که از آن جمله ایجاد اسناد و آیتمهای اطلاعاتی می باشند را کنترل نموده و وضعیت پیشرفت کار را پیگیری نمایید.

WSS 3.0 و MOSS 2007 یک مدل مدیریت شده ای را فراهم کرده اند که به شما این امکان را میدهد تا از طریق کدنویسی بتوانید وب ساییتان را توسعه دهید. این مدل قابلیت یکپارچه شدن با ASP.NET را دارد و شما قادر خواهید بود تا بصورت پویا مستندات، محتوا و اطلاعات پروژه ی خود را سفارشی کنید. اطلاعات بیشتر

بررسی محصول Microsoft Office SharePoint Server 2007 :

این محصول بر اساس WSS 3.0 بنا شده است و در بردارنده ی چارچوب کاری آشنا و سازگار برای کتابخانه های مختلف می باشد. همچنین امکانات زیر را در اختیار شما قرار می دهد:

 • امکان جستجوی افراد، اسناد و داده ها
 • قابلیت ایجاد فرم های مختلف جهت فرآیندهای سازمانی
 • امکان دسترسی و تحلیل مقادیر بزرگ داده های تجاری

مجموعه قابلیت های MOSS 2007 در شکل زیر معرفی شده است:

2

همانطور که در شکل مشخص است MOSS 2007 شش قابلیت را جهت توسعه و سفارشی کردن برنامه های تحت وب در بر دارد که به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

 • تعاملات سازمانی (Collaboration)

با استفاده از وب پارت ها می توان امکاناتی نظیر blog، wiki، RSS، email و لیست هماهنگی کارها را به منظور ایجاد یک محیط تعاملی بوجود آورد. اشتراک مستندات، ارجاع وظایف به اعضای تیم، پیگیری اشکالات ثبت شده و به طور کلی همه کارهایی که ماهیت پیگیری(Tracking) دارند در این محیط انجام می شوند.

 • پورتال (Portal)

MOSS 2007 این امکان را به شما می دهد که متناسب با نوع تجارتتان پورتال مختلفی را ایجاد و نگهداری کنید. این پورتال ها می توانند کاملا سفارشی شوند و برای هر بخش سازمان شما بصورت مستقل عمل کنند.

 • جستجو(Search)

فناوری SharePoint با بکارگیری FTS یا Full-Text-Searchکه بر مبنای SQL می باشد یک موتور جستجوی بسیار قوی را در مجموعه سایت های سازمان شما ایجاد می کند.

 • مدیریت محتوا (Content Management)

سیستم مدیریت محتوای موجود در SharePoint امکانی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید به راحتی داده های نا ساخت یافته ی خود را مدیریت کنید. این سیستم این امکان را به شما می دهد تا صفحات مورد نیازتان را ایجاد و مدیریت کنید.

 • فرآیند های سازمان (Business Processes)

امکان ایجاد فرم های الکترونیکی مختلف و قالب های گردش کار را به شما می دهد. شما می توانید با استفاده از برنامه InfoPath که از سری برنامه ی MS Office 2007 می باشد به راحتی این فرم ها را ایجاد و مدیریت کنید.

 • آنالیز داده های تجاری(Business Intelligence)

Service Excel این امکان را می دهد تا صفحات برنامه Excel در محیط SharePoint قابل بارگذاری، تغییر و محاسبه باشند.

Business Data Catalog ابزاریست که پورتال سازمان را با نرم افزارهای تجاری بیرون از پورتال مرتبط می کند.با استفاده از این ابزار به داده های بیرون سازمان متصل می شوید، این داده ها را جستجو می کنید و قادر به استفاده ی از آنها در پورتال خود هستید.

بررسی محصول Microsoft Office SharePoint Designer 2007 :

این محصول یک ابزار توسعه هست که از طریق آن شما قادر به سفارشی کردن سایت های SharePoint، نمودار های گردش کار و فرم های گزارش گیری هستید. توسعه دهندگان ASP.NET می توانند به راحتی صفحات مختلف را ایجاد کنند و یا تغییر دهند. همچنین با استفاده از ویرایشگر WYSIWYG که در این محصول وجود دارد می توان در کدهای XHTML یا CSS نیز تغییراتی ایجاد نمود و یا حتی قالب صفحات و مسترپیج ها را نیز تغییر داد.

این مقاله در شماره اول مجله الکترونیکی برنامه نویس که در اسفند ۸۷ منتشر شد، درج شده است.

منابع:

Introduction to SharePoint Products and Technologies for the Professional .NET Developer

WSS 3.0 – Getting Started: Site Provisioning

SharePointSolutions.ir  Bloggers

 

Share

در باره نویسنده / 

حمیدرضا متقیان

مدیر محصول نرم افزار. علاقه مند به دنیای وب و ارزش آفرینی در کسب و کار.

یک دیدگاه

 1. glass insulators for sale ۱۳۹۱-۰۶-۱۵ در ۵:۲۳ ب.ظ - 

  خوبی داشته باشید! فقط می خواستم به پاسخ. من پست شما را کاملا دوست داشت. نگه دارید تا کار بزرگ در hamidreza.info است.

ارسال پاسخ

ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. موارد مورد نیاز علامتگذاری شده است *

نوشته های تصادفی

 • جایگاه نقشه مسیر در تولید یک محصول نرم افزاری

  جایگاه نقشه مسیر در تولید یک محصول نرم افزاری

  اگر از شما بپرسن در توسعه و تولید یک محصول نرم افزاری چه کارهایی باید انجام شه چه جوابی میدید؟ آیا میگید محصول با محصول متفاوت هست منظور شما از محصول چیه؟ یا میگید خوب اول قرارداد می بندیم بعد طبق توافقات قراردادی مرحله به مرحله کدنویسی می کنیم، تست می کنیم و تحویل مشتری…

 • Some-Thoughts-On-Failure

  چک لیست شکست در RUP

  این مقاله در وبلاگ Jeff Sutherland در سال ۲۰۰۲ به نقل از  کریج لارمن نوشته شده که خوندنش خالی از لطف نیست. این پست در تکمیل پست قبلیم هست تا بعضی از دوستان بدونن که تا چه حد RUP رو اشتباه فهمیدن و اشتباه اجرا میکنن. اگر شما هم مثل ۱۱ مورد زیر در مورد…

پربازدید ترین ها

 • بندهای حیاتی یک قرارداد تولید نرم افزار

  بندهای حیاتی یک قرارداد تولید نرم افزار

  یک قرارداد محکم از اساسی ترین ملزومات موفق انجام شدن یک پروژه نرم افزاری هست. خیلی از اختلافات بین کارفرما و مجری با استناد به قرارداد رفع میشه و مهمتر از هر چیز بحث ضرر و زیان پروژه هست که برای طرفین مهم هست. بعنوان یک اصل کلی، کلیات و جزئیات قرارداد رو جدی بگیرین…

 • بایدها و نبایدها در ارائه پروپوزال

  بایدها و نبایدها در ارائه پروپوزال

  در اسفند ۸۸ در وب سایت بزرگ برنامه نویس به موجب سوال یکی از دوستان در مورد “شیوه ارائه طرح پیشنهادی نرم افزار”  توضیحاتی هر چند مجمل دادم که خوندنش خالی از لطف نیست: Proposal رو باید بر اساس RFP یا Request For Proposal ای که از مشتری میگیرین تهیه کنید. RFP از اهمیت زیادی…

 • the-internet-of-things

  آینده در دستان اینترنت اشیاء (IoT)

  Internet Of Things تحولی در آینده اینترنت است که مسلماً کسب و کار نرم افزار رو بسیار پر رونق تر و در عین حال فراگیرتر می کنه.  فرض کنید به خرید رفتید و خیلی راحت از یخچال خونتون استعلام میکنید که چه چیزهایی رو باید خریداری کنید؛ نیم ساعت قبل از اومدنتون میتونید سیستم تهویه…

عضویت در خبرنامه

بایگانی

آخرین Tweet ها

 • @parhamb در طراحی محصول جدید هم طراحی تجربه کاربری یک وظیفه تکرارشونده و لازم الاجراست به این دلیل که خروجی هر اسپر… https://t.co/tc8T49vUYw9 ماه ago
 • https://t.co/VyCOznBoGq10 ماه ago
 • @amirsedighi به نظرم اینجوری شاید بهتر بشه گفت که با وسواس بیشتر باعث پیچیدگی میشن و این پیچیدگی هم در زمان و هم در نگهداری مشکل ساز میشه.10 ماه ago